Football Season Tickets 2014
Vandal Jamboree Results
Courtesy: Idaho Athletic Media Relations
          Release: 05/10/2008
Send this article to a friend Print RSS
 

 

Licensed to University of Idaho        Hy-Tek's Meet Manager 5/11/2008 08:29 AM
                    Vandal Jamboree - 5/9/2008 to 5/10/2008                    
                                  Moscow, ID                                   
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Deyo, Krystal                Eastern Washingt       12.20      12.60  -1.5 
  2 Long, Shannon                Eastern Washingt       12.30      12.61  -1.5 
  3 Garcia, Meagan               Idaho                  12.42      12.62  -1.5 
  4 Williams, Crystal            Eastern Washingt       12.80      13.42  -1.5 
 
Women 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Porter-Red, La Shawnda       Washington St.         23.94      24.47  -1.1 
  2 Garcia, Meagan               Idaho                  25.64      25.84  -1.1 
  3 Williams, Crystal            Eastern Washingt       26.50      27.75  -1.1 
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rey, AshLee                  Idaho                  57.01      56.85  
  2 Hodges, Brittany             Idaho                  58.18      58.50  
  3 Felderman, Kristin           Eastern Washingt     1:00.00    1:00.43  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Matthews, Lauren             Eastern Washingt     2:18.00    2:19.98  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Weaver, Amanda               Eastern Washingt    21:00.00   21:17.09  
  2 Johnson, Whitney             Eastern Washingt    20:30.00   21:52.38  
 
Women 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bergland, Heather            Idaho                  13.92      14.34  -1.6 
  2 Hedel, Caroline              Washington St.         14.78      14.95  -1.6 
  3 Collins, Darcy               Idaho                  14.63      15.37  -1.6 
  4 Burt, Molly                  Idaho                  14.67      16.21  -1.6 
  5 Friese, Chelsi               Eastern Washingt       15.30      16.25  -1.6 
 
Women 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Elseroad-Wall, Veronica      Washington St.       1:00.73    1:01.43  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nickelson, Amber             Eastern Washingt    11:00.00   11:46.14  
 
Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eastern Washington  'A'                             47.80      47.64  
     1) Friese, Chelsi                  2) McNairy, Alex                  
     3) Davis, Shene                    4) Long, Shannon                  
  2 Idaho  'A'                                          47.94      47.83  
     1) Bergland, Heather               2) Garcia, Meagan                 
     3) Goodman, Lindsay                4) Rey, AshLee                    
 
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chadez, Breeana              Idaho                  1.70m      1.60m    5-03.00 
  2 Lowe, Irene                  Eastern Washingt       1.52m      1.55m    5-01.00 
  3 Goodman, Lindsay             Idaho                  1.57m     J1.55m    5-01.00 
  4 Burt, Molly                  Idaho                  1.56m     J1.55m    5-01.00 
  5 Draser, Alice                Idaho                  1.59m      1.50m    4-11.00 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Owen, Melinda                Idaho                  4.20m      4.40m   14-05.25 
  2 Dahlgren, K.C.               Idaho                  4.06m      4.06m   13-03.75 
  3 Mays, Kendall                Washington St.         3.84m      3.70m   12-01.50 
  4 Stratton, Erika              Eastern Washingt       3.50m      3.55m   11-07.75 
  5 Fuller, Jessica              Washington St.         3.40m     J3.55m   11-07.75 
  6 Friese, Chelsi               Eastern Washingt       3.50m      3.40m   11-01.75 
  7 Godsey, Ashley               Idaho                  3.35m      3.25m   10-08.00 
  8 Lane, Katherine              Whitworth              2.80m      3.10m   10-02.00 
 -- Dittmar, Alli                Eastern Washingt       3.04m         NH            
 
Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Quinones, Amy                Washington St.        11.77m     10.86m  -1.9  35-07.75 
  2 Halsen, Allysen              Eastern Washingt      10.66m     10.45m  -2.1  34-03.50 
 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chaney, Erica                Unat-Eastern Was      14.90m     14.84m   48-08.25 
  2 Bingham, Mari                Eastern Washingt      12.19m     11.78m   38-07.75 
  3 Burt, Molly                  Idaho                 11.49m     11.19m   36-08.50 
  4 Collins, Darcy               Idaho                 10.40m      9.85m   32-03.75 
  5 Draser, Alice                Idaho                 10.00m      9.47m   31-01.00 
 
Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chaney, Erica                Unat-Eastern Was      43.89m     47.98m     157-05 
  2 Bothum, Mykael               Idaho                 45.18m     45.56m     149-06 
  3 Kirley-Price, Erika          Eastern Washingt      41.45m     40.18m     131-10 
  4 Millard, Bonnie              Eastern Washingt      44.58m     38.45m     126-02 
  5 Bingham, Mari                Eastern Washingt      36.57m     34.25m     112-04 
  6 Price, Kaelin                Eastern Washingt      35.05m     33.97m     111-05 
  7 Bailey, Lamborghini          Unattached                       27.28m      89-06 
 
Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Midles, Gabby                Idaho                 56.81m     53.10m     174-02 
  2 Kirley-Price, Erika          Eastern Washingt      48.15m     52.84m     173-04 
  3 Amy, Nikita                  Idaho                 45.79m     44.67m     146-07 
  4 Barnett, Anne                Idaho                 40.08m     41.81m     137-02 
  5 Bingham, Mari                Eastern Washingt      36.57m     36.95m     121-03 
 
Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Barnett, Anne                Idaho                 44.14m     42.16m     138-04 
  2 Chaney, Erica                Unat-Eastern Was      39.62m     39.13m     128-04 
  3 Buehler, Kate                Idaho                 40.20m     38.82m     127-04 
  4 McFarland (Thomas), Jess     Eastern Washingt      39.62m     37.12m     121-09 
  5 Draser, Alice                Idaho                 33.82m     36.07m     118-04 
  6 Collins, Darcy               Idaho                 37.46m     34.38m     112-09 
  7 Baughan, Jordan              Eastern Washingt      47.54m     31.53m     103-05 
  8 Burt, Molly                  Idaho                 25.98m     27.02m      88-08 
 -- Price, Kaelin                Eastern Washingt      35.05m       FOUL            
 -- Goodman, Lindsay             Idaho                 37.45m       FOUL            
 
Men 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 James, Sadiki                Washington St.         10.86      11.01  -0.6 
  2 Schmidt, Dominic             Idaho                  11.11      11.16  -0.6 
  3 Keith, Steve                 Eastern Washingt       10.80      11.19  -0.6 
  4 Leschber, Adam               Idaho                             11.89  -0.6 
  5 Racine, Matt                 Idaho                             12.11  -0.6 
 
Men 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Schmidt, Dominic             Idaho                  22.29      22.22   NWI 
  2 James, Sadiki                Washington St.         21.98      22.23   NWI 
  3 Ulrey, Kyle                  Eastern Washingt       22.20      22.40   NWI 
  4 Keith, Steve                 Eastern Washingt       22.50      22.76   NWI 
  5 Leschber, Adam               Idaho                             23.79   NWI 
  6 Racine, Matt                 Idaho                             24.10   NWI 
 
Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butorac, Chad                Eastern Washingt       48.02      48.08  
  2 Jones, Josh                  Eastern Washingt       49.10      49.49  
  3 Chambers, Chad               Unattached             50.05      50.48  
  4 McGhee-Rankin, Jahi          Eastern Washingt       51.83      50.58  
  5 Taylor, Aaron                Eastern Washingt       52.50      52.37  
  6 Bradwell, Cody               Eastern Washingt       51.00      52.65  
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Dalton, Josh                 Idaho                1:55.83    1:57.16  
  2 Samford, Luke                Idaho                1:57.02    1:59.26  
  3 Bradwell, Cody               Eastern Washingt     1:55.50    2:03.76  
  4 Clarke, Calvin               Eastern Washingt     2:00.00    2:12.94  
 
Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Potratz, Steve               Idaho                3:59.78    4:04.97  
  2 Vaux, Graham                 Eastern Washingt     4:00.00    4:18.01  
 
Men 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Dittmer, Paul                Idaho                  14.09      14.11  -0.6 
  2 Williams, Robert             Washington St.         13.94      14.14  -0.6 
  3 Shaw, Maurice                Idaho                  14.71      14.99  -0.6 
  4 Williams, Elvie              Idaho                  14.57      15.57  -0.6 
 
Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blackwell, Armon             Eastern Washingt       55.50      55.19  
  2 Mundell, Nick                Eastern Washingt       55.32      56.07  
  3 Leschber, Adam               Idaho                  57.25      57.07  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marks, Andrew                Eastern Washingt    10:07.00   10:14.94  
 
Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Idaho  'A'                                          41.56      41.72  
     1) Dittmer, Paul                   2) Shaw, Maurice                  
     3) Williams, Elvie                 4) Schmidt, Dominic               
  2 Eastern Washington  'A'                             42.04      41.93  
     1) Butorac, Chad                   2) Jones, Josh                    
     3) Keith, Steve                    4) McGhee-Rankin, Jahi            
 
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Arrivey, Trent               Washington St.         2.20m      2.15m    7-00.50 
  2 Stelzer, Cody                Whitworth              2.11m      2.12m    6-11.50 
  3 Deese, Ryan                  Washington St.         2.10m      2.05m    6-08.75 
  4 Marler, Jonathan             Idaho                  2.00m      1.95m    6-04.75 
  5 Holmon, David                Idaho                  2.00m     J1.95m    6-04.75 
  6 Chambers, Chad               Unattached             2.05m     J1.95m    6-04.75 
  7 Kreger, Dustin               Unat-Idaho             1.83m      1.90m    6-02.75 
 -- Nolan, Seth                  Idaho                  1.80m         NH            
 
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Carpenter, Mike              Idaho                  5.20m      5.21m   17-01.00 
  2 Pope, Lucas                  Idaho                  5.05m      5.06m   16-07.25 
  3 Uhlenkott, Mike              Eastern Washingt       4.74m      4.75m   15-07.00 
  4 Chavez, Gabe                 Eastern Washingt       4.59m      4.45m   14-07.25 
  5 Sanchez, Efrain              Eastern Washingt       4.59m     J4.45m   14-07.25 
  6 Taylor, Ryan                 Eastern Washingt       4.26m      4.30m   14-01.25 
  7 Pope, Trever                 Idaho                  4.10m      4.15m   13-07.25 
 -- Sodorff, Trevor              Unat-Washington        4.30m         NH            
 
Men Long Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Williams, Elvie              Idaho                  7.94m      6.65m  -2.7  21-10.00 
 
Men Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Zapata, Moreno               Washington St.        15.78m     14.82m  -1.3  48-07.50 
  2 Brady, Matt                  Idaho                 14.65m     13.73m  -1.6  45-00.50 
 
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Whitney, Beau                Idaho                 16.13m     16.45m   53-11.75 
  2 Kintner, Jeff                Whitworth             15.91m     16.31m   53-06.25 
  3 Rogan, James                 Idaho                 16.94m     15.47m   50-09.25 
  4 Wauters, Matthew             Idaho                 17.29m     15.18m   49-09.75 
  5 Ruud, Evan                   Unat-Idaho                       14.47m   47-05.75 
 
Men Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Whitney, Beau                Idaho                 51.45m     51.73m     169-09 
  2 Ruud, Evan                   Unat-Idaho            48.76m     47.93m     157-03 
  3 Wauters, Matthew             Idaho                 52.82m     46.36m     152-01 
  4 Faire, Brody                 Eastern Washingt      44.19m     43.72m     143-05 
  5 Rogan, James                 Idaho                 46.83m     43.14m     141-06 
  6 Boling, Jacob                Idaho                 44.59m     41.85m     137-04 
  7 Wood, Ben                    Idaho                 44.45m     40.25m     132-01 
 
Men Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wauters, Matthew             Idaho                 65.04m     64.00m     210-00 
  2 Rogan, James                 Idaho                 61.93m     59.50m     195-02 
  3 Ruud, Evan                   Unat-Idaho            58.85m     58.10m     190-07 
  4 Wood, Ben                    Idaho                 52.67m     54.20m     177-10 
  5 Whitney, Beau                Idaho                 53.95m     51.70m     169-07 
  6 Boling, Jacob                Idaho                 59.05m     51.34m     168-05 
  7 Smith, Jon                   Unattached             1.71m     51.30m     168-04 
  8 Irby, Cody                   Eastern Washingt      48.76m     46.75m     153-04 
  9 Mettler, Aaron               Eastern Washingt      46.02m     42.28m     138-08 
 10 Schaffer, Mike               Unattached             1.42m     37.36m     122-07 
 
Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Clevenger, John              Eastern Washingt      59.43m     63.30m     207-08 
  2 Irby, Cody                   Eastern Washingt      60.85m     61.54m     201-11 
  3 Hook, Kyle                   Idaho                 62.78m     60.75m     199-04 
  4 Hymel, Alexander             Whitworth             55.52m     60.53m     198-07 
  5 Wemple, J Michael            Whitworth             53.95m     56.44m     185-02 
  6 VanHoomissen, Joey           Whitworth             59.80m     50.47m     165-07 
 
Mixed 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Eastern Washington  'A'                                      3:39.92  
  2 Eastern Washington  'B'                                      3:45.27  
Vandal Xtra
Member Login
Learn More
Enjoy PREMIUM access
and LIVE events!
More on GoVandals.com
VANDAL POINTS
Learn More!
SHOP TO SUPPORT UI
CAMPS
Vandal Camps
Learn from the Best!
Idaho Visitors Center
CNS
Uploaded Ad
Sun Belt
Idaho Sports Properties