Licensed to South Plains Area Track Officials, Inc. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/8/2014 05:17 PM
                            Vandal Open - 2/8/2014                             
                                 Moscow, Idaho                                 
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Whitehead, Liza              Trinity West              7.91   1 
  2 Payne, Shania                Coq. Cheetah              7.98   1 
  3 Carterby, Brittany           Central Wash              8.13   2 
  4 Hudson, Renee                Saint Martin              8.14   1 
  5 Echols, Whitney              Spokane CC                8.15   2 
  6 Roberts, Sydney              Spokane CC                8.16   1 
  7 Goetz, Victoria              Unattached                8.16   2 
  8 Leaptrot, Jasmine            Central Wash              8.25   3 
  9 Hogan, McKenna               Washington S              8.35   5 
 10 Sandy, Lori                  Whitworth                 8.37   2 
 11 Dugger, Brittany             Spokane CC                8.40   3 
 12 Palmquist, Rachel            Whitworth                 8.46   2 
 13 Banfro, Tianna               Central Wash              8.47   3 
 14 Varona, Ashleigh             Trinity West              8.52   2 
 15 Emmert, McKenna              Central Wash              8.60   3 
 16 Joseph, Anna                 Puget Sound               8.60   5 
 17 Tamburelli, Angela           Great Falls               8.65   4 
 18 Deck, Allison                Central Wash              8.67   4 
 19 Tjernagel, Alexandra         Trinity West              8.75   4 
 20 Forgey, Dakota               Central Wash              8.76   4 
 21 Dwigans, Mary                Puget Sound               9.10   5 
 22 Clinton, Kelly               Unattached                9.63   4 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Keel, Dominique              Washington S             24.54   1 
  2 Ekelem, Christiana           Washington S             25.00   1 
  3 DeHart, Holly                Washington S             25.22   1 
  4 Winfrey, Bree                Washington S             25.26   1 
  5 Payne, Shania                Coq. Cheetah             25.83   3 
  6 Whitehead, Liza              Trinity West             26.02   1 
  7 Smith, Andrea                Washington S             26.47   3 
  8 Harmon, Ashley               Central Wash             26.57   2 
  9 Goetz, Victoria              Unattached               26.90   3 
 10 Cummings, Stephenie          Unattached               26.94   2 
 11 Leaptrot, Jasmine            Central Wash             26.98   4 
 12 Ryker, Liz                   Central Wash             27.11   5 
 13 Teigen, Megan                Saint Martin             27.13   4 
 14 Banfro, Tianna               Central Wash             27.15   3 
 15 Joy, Juliana                 Central Wash             27.18   2 
 16 Carterby, Brittany           Central Wash             27.30   5 
 17 Gunnerson, Kaitlyn           Unattached               27.50   4 
 18 Hudson, Renee                Saint Martin             27.54   4 
 19 Stewart, Carly               Eastern Wash             27.70   2 
 20 Fettig, Tayler               Central Wash             27.73   3 
 21 Towey, Christine             Saint Martin             27.77   7 
 22 Hood, Anna                   Central Wash             28.00   6 
 23 Pitassi, Seanna              Central Wash             28.01   2 
 24 Joseph, Anna                 Puget Sound              28.07   8 
 25 Deck, Allison                Central Wash             28.49   6 
 26 Varona, Ashleigh             Trinity West             28.58   6 
 27 Carandang, Alexis            Saint Martin             28.93   7 
 28 Forgey, Dakota               Central Wash             28.98   4 
 29 Fleming, Bethany             Whitworth                29.16   7 
 30 Tamburelli, Angela           Great Falls              29.37   8 
 31 Dillehay, Allyson            Central Wash             30.04   6 
 32 Boatman, Jamie               Whitworth                30.08   7 
 33 Turnbull, Alice              Unattached               30.35   7 
 34 Dwigans, Mary                Puget Sound              30.48   8 
 35 Horton, Mckinzie             Great Falls              30.52   8 
 36 Reilly, Dani                 Spokane CC               30.72   5 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Velvere, Liga                Vandal Track Clu         55.00   1 
  2 Carey, Jennifer              UC Santa Bar             56.09   1 
  3 Sjoberg, Vanessa             Coastal Trac             58.30   1 
  4 Walton, Wednesday            Idaho                    58.62   2 
  5 Brown, Mimi                  Washington S             58.68   2 
  6 Hewett, Taylor               Idaho                    59.23   3 
  7 Usgaard, Tori                UC Santa Bar             59.43   1 
  8 Wager, Brianne               Coastal Trac             59.46   2 
  9 Brauner, Hallie              UC Santa Bar             59.66   6 
 10 Cummings, Stephenie          Unattached             1:00.26   3 
 11 Visser, Jordyn               Trinity West           1:00.27   2 
 12 Kimes, Jozie                 Eastern Wash           1:00.55   4 
 13 Large, Kaitlin               UC Santa Bar           1:00.93   7 
 14 Armitage, Betsy              UC Santa Bar           1:01.02   7 
 15 Seymour, Laura               Spokane CC             1:01.98   5 
 16 Cummings, Mara               Puget Sound            1:02.09   4 
 17 Pitassi, Seanna              Central Wash           1:02.13   3 
 18 Trumbull, Shannon            UC Santa Bar           1:03.33   4 
 19 Gilbertson, Meg              Puget Sound            1:03.85   3 
 20 Pooler, Ashlynn              Spokane CC             1:04.53   5 
 21 Wise, Beth                   Spokane CC             1:04.87   4 
 22 Boatman, Jamie               Whitworth              1:05.17   6 
 23 Harmon, Ashley               Central Wash           1:05.44   3 
 24 Fleming, Bethany             Whitworth              1:06.35   7 
 25 Ward, Rachel                 Spokane CC             1:06.45   5 
 26 Motyer, Melissa              Puget Sound            1:07.39   6 
 27 Dillehay, Allyson            Central Wash           1:09.18   5 
 28 Sherman, Johanna             Unattached             1:09.53   5 
 
Women 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shuttleworth, Rachel         Trinity West           1:37.64  
  2 Teigen, Megan                Saint Martin           1:45.02  
  3 Carandang, Alexis            Saint Martin           1:50.16  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Morgan, Connie               Central Wash           2:18.08  
  2 Siemens, Alex                Idaho                  2:18.21  
  3 Burns, Alicia                Puget Sound            2:20.43  
  4 Dempsey, Megan               Idaho                  2:23.75  
  5 Inderbitzin, Jayna           Central Wash           2:25.94  
  6 Ames, Shevaun                Lewiston Tra           2:28.23  
  7 Kimes, Andee                 Unattached             2:31.42  
  8 Bergstrom, Natalie           Central Wash           2:33.66  
  9 Wood, Allison                Whitworth              2:43.42  
 -- Martinez, Angela             Great Falls                DNF  
 -- Lynch, Katie                 Eastern Wash               DNF  
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Inglis, Sarah                Trinity West           2:47.75  
  2 Yee, Regan                   Trinity West           2:52.65  
  3 Jackson, Alison              Trinity West           2:53.78  
 
Women 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Morley, Makena               Unattached             5:05.18   1 
  2 Cundy, Rachel                Lewis-Clark            5:18.11   1 
  3 Phipps, Jenna                Coastal Trac           5:18.79   1 
  4 Flyte, Kathryn               Puget Sound            5:22.54   1 
  5 Henderson, Amanda            Washington S           5:22.63   2 
  6 Kostecka, Micaela            Unattached             5:23.76   1 
  7 Brist, Nicole                Great Falls            5:27.77   1 
  8 Lynch, Katie                 Eastern Wash           5:31.52   1 
  9 Grunwald, Sierra             Puget Sound            5:33.92   1 
 10 Garcia, Alexys               Washington S           5:40.22   2 
 11 Wiken, Jess                  Puget Sound            5:40.68   1 
 12 Risinger, Reanna             Unattached             5:42.67   2 
 13 Eskelsen, Ashlee             Unattached             5:44.35   2 
 14 Fisher, Rashelle             Spokane CC             5:50.30   2 
 15 Swanson, Brittney            Eastern Wash           5:51.81   2 
 16 Martinez, Angela             Great Falls            5:59.35   2 
 17 Rickets, Alexis              Great Falls            6:06.11   2 
 18 Foster, Sydney               Unat-Sandpoi           6:08.64   2 
 19 Monaco, Katie                Great Falls            6:10.65   2 
 20 Ramirez, Beatriz             Saint Martin           6:19.58   2 
 -- Gutierrez, Arianna           Great Falls                DNF   2 
 -- Carlson, Cyra                Unattached                 DNF   2 
 
Women 3000 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Morley, Makena               Unattached            10:00.21   1 
  2 Moreno, Daniella             UC Santa Bar          10:00.94   1 
  3 Cooperstein, Christine       UC Santa Bar          10:06.67   1 
  4 Mildes, Jessica              Spokane CC            10:07.14   1 
  5 Flyte, Kathryn               Puget Sound           10:23.46   1 
  6 Speiker, Sierra              Unattached            10:27.25   1 
  7 Eggleston, Dani              Central Wash          10:28.11   1 
  8 Austin, Caroline             Unattached            10:28.83   1 
  9 Rife-Dupuy, Leah             Spokane CC            10:41.14   1 
 10 Condos, Kiah                 Washington S          10:41.50   1 
 11 Pavey, Steffie               Washington S          10:49.94   1 
 12 Knight, Abby                 Washington S          10:51.28   1 
 13 Bush, Sophie                 Lewis-Clark           10:52.92   1 
 14 Brist, Nicole                Great Falls           10:53.92   1 
 15 Davidson, Keeley             Eastern Wash          10:56.35   1 
 16 Rogers, Megan                Central Wash          11:01.18   2 
 17 Morgan, Connie               Central Wash          11:01.63   2 
 18 Ruck, Katherine              Unattached            11:04.87   1 
 19 Chinchar, Erin               Central Wash          11:06.72   2 
 20 Eskelsen, Ashlee             Unattached            11:14.40   2 
 21 Scharnhorst, Kari            Eastern Wash          11:14.41   1 
 22 Schoenike, Kristen           Whitworth             11:17.56   2 
 23 Ockerse, Kayla               Idaho                 11:18.05   2 
 24 Bradbury, Molly              Puget Sound           11:18.59   2 
 25 Dowdell, Hannah              Central Wash          11:18.75   2 
 26 Ni, Taili                    Puget Sound           11:28.53   1 
 27 Moon, Danielle               Eastern Wash          11:29.42   1 
 28 Silvers, Kari                Unattached            11:31.97   2 
 29 Maldonado, Danielle          Central Wash          11:38.22   2 
 30 Eldredge, Brenna             Central Wash          11:41.60   2 
 31 Crock, Erika                 Saint Martin          11:47.87   2 
 32 Carlson, Cyra                Unattached            11:52.54   2 
 33 Pardue, Maya                 North Centra          12:00.64   2 
 34 Corrigan, Kaelah             Unattached            12:06.98   2 
 35 Spilker, Sophie              Unattached            12:11.21   2 
 36 Monaco, Katie                Great Falls           12:12.45   2 
 37 Machleidt, Helga             Idaho                 12:14.02   2 
 38 Rodolf, Ivy                  Unattached            12:18.92   2 
 -- MacPherson, Ailene           Unattached                 DNF   2 
 -- Rickets, Alexis              Great Falls                DNF   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ross, Hazel                  Trinity West              8.80   1 
  2 Fleming, Annett              LC Jena                   8.94   1 
  3 Trumbull, Shannon            UC Santa Bar              9.03   1 
  4 Smith, Andrea                Washington S              9.15   1 
  5 Pearse, Anastasia            Trinity West              9.33   1 
  6 Dugger, Brittany             Spokane CC                9.40   2 
  7 Echols, Whitney              Spokane CC                9.42   2 
  8 Gunnerson, Kaitlyn           Unattached                9.58   2 
  9 Fettig, Tayler               Central Wash              9.61   1 
 10 Deck, Allison                Central Wash              9.64   2 
 11 Ralstin, Megan               Lewiston Hig              9.86   3 
 12 Stewart, Carly               Eastern Wash             10.02   2 
 13 Dorsey, Nicole               Idaho                    10.05   2 
 14 Seymour, Laura               Spokane CC               10.35   3 
 15 Wise, Beth                   Spokane CC               10.35   3 
 16 Boatman, Jamie               Whitworth                10.49   3 
 17 Sherman, Johanna             Unattached               10.59   3 
 18 Reilly, Dani                 Spokane CC               10.72   3 
 19 Newman, Olivia               Whitworth                11.37   3 
 20 Clinton, Kelly               Unattached               11.66   3 
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Washington St.  'A'                                 3:51.99   1 
     1) DeHart, Holly                   2) McFarland, Candice             
     3) Darden, Danielle                4) Harper, Liz                    
  2 Trinity Western  'A'                                3:54.18   1 
     1) Shuttleworth, Rachel            2) Pearse, Anastasia              
     3) Harradine, Meg                  4) Visser, Jordyn                 
  3 Spokane CC  'A'                                     4:10.37   1 
     1) Echols, Whitney                 2) Hamm, Kendra                   
     3) Seymour, Laura                  4) Wise, Beth                     
  4 Puget Sound  'A'                                    4:12.42   2 
     1) Burns, Alicia                   2) Gilbertson, Meg                
     3) Cummings, Mara                  4) Motyer, Melissa                
  5 Central Washington  'A'                             4:15.82   1 
     1) Harmon, Ashley                  2) Inderbitzin, Jayna             
     3) Banfro, Tianna                  4) Pitassi, Seanna                
  6 Central Washington  'B'                             4:21.00   2 
     1) Genther, Chelsea                2) Joy, Juliana                   
     3) Hood, Anna                      4) Ryker, Liz                     
  7 Puget Sound  'B'                                    4:49.07   2 
     1) Joseph, Anna                    2) Grunwald, Sierra               
     3) Dwigans, Mary                   4) Bradbury, Molly                
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Emde, Jessica                UC Santa Bar             1.65m    5-05.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.73 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Usgaard, Tori                UC Santa Bar             1.60m    5-03.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    O    O    O   XO  XXX 
  3 Hamm, Kendra                 Spokane CC               1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O  XXO  XXX 
  3 Rowe, Maggie                 Puget Sound              1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P   XO    O   XO  XXX 
  3 Maryschuk, Katie             Trinity West             1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P   XO    O  XXO  XXX 
  3 Sheppard, Taylor             Idaho                    1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    P    O  XXX 
  3 Bently, Moriah               Central Wash             1.50m    4-11.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O    O    O  XXX 
  8 Newman, Olivia               Whitworth                1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O  XXX 
  8 Joy, Juliana                 Central Wash             1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O  XXX 
  8 Newcomb, Kiana               Unattached               1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P   XO    O  XXX 
  8 Bennett, Emma                Whitworth                1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O    O  XXX 
  8 Weeks, Michelle              Eastern Wash             1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P   XO  XXO  XXX 
  8 Reilly, Dani                 Spokane CC               1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O  XXO  XXX 
  8 Yoro, Taylor                 Saint Martin             1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O   XO  XXX 
  8 Sherwood, Holly              Central Wash             1.45m    4-09.00 
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        P    O   XO  XXX 
 16 Butler, Kylie                UC Santa Bar             1.40m    4-07.00 
     1.35 1.40 1.45 
        O  XXO  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Monterola, Keisa             Eastern Wash             3.95m   12-11.50 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.26 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
  2 Hauck, Jerrica               Idaho                    3.80m   12-05.50 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
        P    P    P    P    P    P    O  XXO   XO    O  XXX 
  3 Bray, Courtney               Eastern Wash            J3.80m   12-05.50 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO  XXX 
  4 Cull, Summer                 Washington S             3.65m   11-11.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
  5 Parrish, Beth                Washington S             3.50m   11-05.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 
        P    P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  5 Zuniga, Ivonne               Trinity West             3.50m   11-05.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXX 
  7 Clark, Erin                  Eastern Wash            J3.50m   11-05.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 
        P    P    P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  8 Shellman, Kierstie           Whitworth                3.35m   10-11.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  9 Emmert, McKenna              Central Wash            J3.35m   10-11.75 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
 10 Kintz, Brita                 Eastern Wash             3.20m   10-06.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    P    P    O  XXX 
 11 Buchannan, McAlister         Whitworth               J3.20m   10-06.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P  XXO    O   XO  XXX 
 12 Stillwill, Nikita            Whitworth               J3.20m   10-06.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P  XXO    O   XO  XXO   XO  XXX 
 13 Zoellick, Korinne            Washington S            J3.20m   10-06.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        P    P    P    P    O  XXO  XXX 
 14 Knowles, Moriah              Spokane CC               3.05m   10-00.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
        P    P    P    P    O  XXX 
 15 Lewis, Sunny                 Puget Sound             J3.05m   10-00.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
        O    O  XXO   XO    O  XXX 
 16 Karlin, Mareyna              Idaho                   J3.05m   10-00.00 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
        P    P    O    O  XXO  XXX 
 17 Talcott, Nicole              Central Wash             2.90m    9-06.25 
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 
        P    P    P    O  XXX 
 18 Kimes, Elli                  Unattached               2.75m    9-00.25 
     2.45 2.60 2.75 2.90 
        O    O   XO  XXX 
 19 Maryschuk, Katie             Trinity West             2.45m    8-00.50 
     2.45 2.60 
       XO  XXX 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ross, Hazel                  Trinity West             5.59m   18-04.25 
      5.48m  5.25m  5.59m  FOUL  FOUL  5.33m
  2 Eruwa, Faith                 Idaho                    5.42m   17-09.50 
      FOUL  5.34m  5.36m  5.42m  5.18m  FOUL
  3 Monterola, Keisa             Eastern Wash             5.37m   17-07.50 
      5.37m  5.34m  5.37m  5.01m  5.26m  FOUL
  4 Fettig, Tayler               Central Wash             5.26m   17-03.25 
      5.26m  FOUL  5.20m  5.11m  5.17m  5.21m
  4 Akehurst, Ayla               Trinity West             5.26m   17-03.25 
      5.26m  5.09m  FOUL  FOUL  5.18m  5.07m
  6 Ralstin, Megan               Lewiston Hig             5.21m   17-01.25 
      4.89m  5.21m  FOUL  5.11m  5.17m  5.14m
  7 Hamm, Kendra                 Spokane CC               5.10m   16-08.75 
      4.82m  4.83m  5.10m           
  8 Clizbe, Hanna                Spokane CC               5.06m   16-07.25 
      5.06m  5.01m  4.91m  4.98m  5.04m  4.99m
  8 Joy, Juliana                 Central Wash             5.06m   16-07.25 
      5.06m  4.82m  5.06m  5.06m  FOUL  FOUL
 10 Shepperd, Laurel             UC Santa Bar             5.01m   16-05.25 
      4.85m  5.01m  4.72m           
 11 Sandy, Lori                  Whitworth                4.98m   16-04.25 
      4.98m  4.73m  4.70m           
 12 Gratigny, Kellie             UC Santa Bar             4.81m   15-09.50 
      4.81m  4.66m  4.72m           
 13 Glenn, Miranda               Trinity West             4.80m   15-09.00 
      FOUL  4.79m  4.80m           
 14 Talcott, Nicole              Central Wash             4.57m   15-00.00 
      4.57m  4.33m  4.35m           
 15 Bently, Marinah              Central Wash             4.49m   14-08.75 
      4.49m  4.47m  4.32m           
 16 Haakenson, Hailey            Unattached               4.44m   14-07.00 
      4.22m  4.39m  4.44m           
 17 Dejong, Dara                 Trinity West             4.41m   14-05.75 
      4.41m  4.18m  4.22m           
 18 Knowles, Moriah              Spokane CC               4.36m   14-03.75 
      FOUL  FOUL  4.36m           
 18 Shreve, Kellie               Central Wash             4.36m   14-03.75 
      4.36m  4.26m  4.25m           
 -- Palmquist, Rachel            Whitworth                 FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Young, Shantae               Washington S            11.64m   38-02.25 
      11.64m  11.56m  11.45m  11.21m  FOUL  FOUL
  2 Sandy, Lori                  Whitworth               11.12m   36-05.75 
      10.76m  FOUL  10.79m  11.12m  10.77m  FOUL
  3 Palmquist, Rachel            Whitworth               10.94m   35-10.75 
      FOUL  FOUL  10.94m  10.61m  FOUL  10.25m
  4 Bently, Marinah              Central Wash            10.27m   33-08.50 
      FOUL  10.07m  FOUL  10.27m  FOUL  FOUL
  5 Haakenson, Hailey            Unattached               9.74m   31-11.50 
      9.18m  FOUL  9.74m  9.64m  9.53m  FOUL
  6 Shreve, Kellie               Central Wash             9.52m   31-03.00 
      9.52m  FOUL  FOUL  9.20m  9.35m  9.41m
  7 Banfro, Tianna               Central Wash             9.04m   29-08.00 
      FOUL  FOUL  9.04m  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Ralstin, Megan               Lewiston Hig              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Coleman, Kaytlyn             Lewis-Clark             12.91m   42-04.25 
      12.49m  12.91m  12.83m  FOUL  12.73m  12.86m
  2 Winder, Adara                Idaho                   12.85m   42-02.00 
      FOUL  12.85m  12.81m  11.64m  FOUL  12.78m
  3 Pardo, Ana                   Idaho                   12.77m   41-10.75 
      12.39m  12.77m  12.75m  FOUL  12.16m  12.64m
  4 Loop, Kayla                  Eastern Wash            12.73m   41-09.25 
      12.73m  11.96m  FOUL  12.68m  FOUL  FOUL
  5 Hawes, Heather               UC Santa Bar            12.35m   40-06.25 
      11.99m  11.63m  12.17m  12.30m  12.35m  FOUL
  6 Thoeny, Ashley               Great Falls             12.31m   40-04.75 
      11.19m  12.31m  FOUL  11.86m  11.48m  FOUL
  7 Chamberlain, Katrina         Eastern Wash            11.75m   38-06.75 
      11.07m  11.75m  11.33m  11.14m  10.84m  10.92m
  8 Openiano, Danielle           Whitworth               11.36m   37-03.25 
      10.67m  FOUL  11.36m  FOUL  FOUL  11.25m
  9 Jensen, Sydney               Central Wash            11.30m   37-01.00 
      10.49m  10.94m  11.30m           
 10 Data, Mary                   Whitworth               11.21m   36-09.50 
      10.84m  10.86m  11.21m           
 11 Loop, Piper                  Unattached              11.14m   36-06.75 
      10.66m  11.14m  10.49m  10.27m  10.15m  FOUL
 12 Wick, Ami                    Saint Martin            11.08m   36-04.25 
      10.04m  11.08m  10.89m           
 13 Moore, Dorothy               Central Wash            11.01m   36-01.50 
      10.36m  FOUL  11.01m           
 14 Giddings, Samantha           Great Falls             10.53m   34-06.75 
      10.53m  10.08m  10.08m           
 15 Land, Blaine                 Central Wash            10.40m   34-01.50 
      FOUL  FOUL  10.40m           
 16 Pfister, Taylor              Missoula Hel            10.33m   33-10.75 
      9.27m  8.95m  9.54m  FOUL  FOUL  10.33m
 17 Cornelison, Emily            Great Falls             10.19m   33-05.25 
      9.00m  10.19m  9.92m           
 18 Flynn, Emily                 Spokane CC              10.10m   33-01.75 
      9.59m  10.10m  9.86m           
 19 Moore, Gabrielle             Great Falls              9.72m   31-10.75 
      FOUL  8.73m  9.72m           
 20 Carlson, Sierra              Whitworth                9.66m   31-08.50 
      9.66m  8.98m  9.11m           
 21 Butler, Kylie                UC Santa Bar             9.17m   30-01.00 
      9.10m  9.17m  9.05m           
 22 Horton, Mckinzie             Great Falls              9.15m   30-00.25 
      9.15m  8.53m  8.84m           
 23 Eikum, Kayla                 Spokane CC               8.99m   29-06.00 
      8.83m  8.73m  8.99m           
 24 Usgaard, Tori                UC Santa Bar             8.96m   29-04.75 
      8.96m  7.48m  8.81m           
 -- Neale, Kirby                 Saint Martin              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Coleman, Kaytlyn             Lewis-Clark             18.28m   59-11.75 
      17.95m  FOUL  18.28m  FOUL  18.28m  FOUL
  2 Tauvela, Vania               Eastern Wash            17.24m   56-06.75 
      13.69m  17.06m  16.78m  FOUL  16.64m  17.24m
  3 Guzman, Kathleen             UC Santa Bar            15.18m   49-09.75 
      15.18m  13.56m  14.75m  PASS  PASS  PASS
  4 Meyers, Molly                Idaho                   15.15m   49-08.50 
      14.53m  14.37m  14.72m  15.13m  15.15m  15.01m
  5 Forcier, Kelsie              Unattached              15.06m   49-05.00 
      FOUL  FOUL  14.57m  14.61m  15.06m  FOUL
  6 Rodgers, Angel               Saint Martin            14.93m   48-11.75 
      14.39m  14.70m  13.78m  14.65m  14.93m  FOUL
  7 Loop, Kayla                  Eastern Wash            14.61m   47-11.25 
      13.40m  14.29m  14.52m  FOUL  FOUL  14.61m
  8 Wardsworth, Katie            Idaho                   14.22m   46-08.00 
      13.13m  13.57m  14.22m  12.22m  13.34m  FOUL
  9 Thoeny, Ashley               Great Falls             14.00m   45-11.25 
      14.00m  FOUL  FOUL           
 10 Moore, Dorothy               Central Wash            13.99m   45-10.75 
      12.28m  13.99m  FOUL           
 11 Hawes, Heather               UC Santa Bar            13.40m   43-11.75 
      FOUL  13.14m  13.40m           
 12 Person, Hanna                UC Santa Bar            13.34m   43-09.25 
      FOUL  12.81m  13.34m           
 13 Alama, Ashley                UC Santa Bar            13.23m   43-05.00 
      12.75m  FOUL  13.23m           
 14 Wick, Ami                    Saint Martin            13.04m   42-09.50 
      13.04m  FOUL  FOUL           
 15 Nelson, Mallory              Lewis-Clark             12.61m   41-04.50 
      FOUL  FOUL  12.61m           
 16 Loop, Piper                  Unattached              12.53m   41-01.50 
      FOUL  11.84m  FOUL  12.05m  FOUL  12.53m
 17 Giddings, Samantha           Great Falls             12.42m   40-09.00 
      12.03m  FOUL  12.42m           
 18 Allred, Elisha               Unattached              11.84m   38-10.25 
      10.33m  FOUL  FOUL  11.84m  FOUL  FOUL
 19 Langdon, Erin                Great Falls             10.84m   35-06.75 
      9.08m  9.64m  10.84m           
 20 Eikum, Kayla                 Spokane CC              10.54m   34-07.00 
      10.54m  FOUL  10.12m           
 21 Moore, Gabrielle             Great Falls             10.20m   33-05.75 
      9.48m  10.20m  FOUL           
 22 Cornelison, Emily            Great Falls              9.88m   32-05.00 
      9.88m  9.82m  9.80m           
 23 Wordell, Danya               Spokane CC               8.68m   28-05.75 
      FOUL  8.68m  FOUL           
 -- Flynn, Emily                 Spokane CC                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Walker, Evan                 Unattached                6.95   1 
  2 Carroll, Arphaxad            Idaho                     7.00   2 
  3 McBride, Andre               Washington S              7.03   1 
  4 Todd, Jordan                 Central Wash              7.05   2 
  5 Green, Jonnie                Sewell Insti              7.06   1 
  6 Ohl, Micah                   Spokane CC                7.07   1 
  7 McKinney, Kent               Central Wash              7.07   1 
  8 Farmer, Kyle                 Washington S              7.09   1 
  9 Bobb, Brandon                Washington S              7.10   1 
 10 Drew, Donovan                Spokane CC                7.12   1 
 11 Coman, Doug                  Unattached                7.14   4 
 12 Hoff, Jonathan               Whitworth                 7.16   3 
 13 Johnson, Rashaun             Washington S              7.18   3 
 14 Medellin, Alijah             Idaho                     7.23   2 
 15 Sitser, Wesley               Whitworth                 7.24   2 
 16 Reyes, Rafael                Great Falls               7.25   2 
 17 Ayin, Nicholas               Trinity West              7.26   7 
 18 Benedictus, PJ               Washington S              7.27   8 
 19 Tullos, Alex                 Spokane CC                7.27   3 
 20 Taylor-Lewis, Tunji          Trinity West              7.29   3 
 21 Linsenmann, Andrew           Unattached                7.32   4 
 22 Landon, Matthew              Whitworth                 7.34   2 
 23 Nystrom, Evan                Unattached                7.34   2 
 24 West, Everett                Puget Sound               7.40   5 
 25 Braithwaite, Cameron         Puget Sound               7.44   3 
 26 Bennett, Tyler               Idaho                     7.47   4 
 27 Guinn, Tyler                 Whitworth                 7.47   4 
 28 Plummer, Luke                Central Wash              7.49   5 
 29 Mitzimberg, Darian           Spokane CC                7.49   4 
 30 Cobb, Graham                 Puget Sound               7.51   7 
 31 Marshall, John               Whitworth                 7.52   8 
 32 Webster, Paul                Puget Sound               7.56   8 
 33 Lee, Patrick                 Unattached                7.56   4 
 34 Eubanks, Tay'lor             Washington S              7.58   6 
 35 Schmitz, Matthew             Great Falls               7.59   7 
 36 MacAusland, Ross             Puget Sound               7.61   4 
 37 Arndt, Darren                Unattached                7.62   3 
 38 Floyd, Parker                Spokane CC                7.63   5 
 39 Schaack, Matt                Lewiston Tra              7.63   5 
 40 Venema, Andrew               Central Wash              7.64   5 
 41 Algeier, Brendon             Unattached                7.66   6 
 42 Melton, Mark                 Great Falls               7.68   6 
 43 Schmidt, Kale                Lewis-Clark               7.70   6 
 44 Osborne, Jonathan            Unattached                7.72   5 
 45 Peterson, Justin             Central Wash              7.76   3 
 46 Cerne, Joe                   Puget Sound               7.80   6 
 47 Davis, Martell               Spokane CC                7.89   5 
 48 Thie, Conal                  Moscow Track              7.94   7 
 49 Shaw, Nadden                 Unattached                8.01   7 
 50 Robles, Zal                  Puget Sound               8.06   8 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sealby, Lucas                Washington S             21.76   1 
  2 Villines, Jesse              Idaho                    21.79   1 
  3 Green, Jonnie                Sewell Insti             21.83   1 
  4 Johnson, Rashaun             Washington S             22.17   1 
  5 Olobia, Alex                 Washington S             22.47   4 
  6 Farmer, Kyle                 Washington S             22.57   3 
  7 McIntosh, Max                Idaho                    22.64   5 
  8 Todd, Jordan                 Central Wash             22.69   4 
  9 Reyes, Rafael                Great Falls              22.72   3 
 10 Hardlund, Alex               Whitworth                22.90   3 
 11 Sternen, Bernari             Central Wash             22.97   3 
 12 Medellin, Alijah             Idaho                    22.98   2 
 13 McKinney, Kent               Central Wash             23.04   3 
 14 Bobb, Brandon                Washington S             23.08  11 
 15 Guinn, Tyler                 Whitworth                23.42   2 
 16 Taylor-Lewis, Tunji          Trinity West             23.43   6 
 17 Landon, Matthew              Whitworth                23.47   2 
 18 Mitzimberg, Darian           Spokane CC               23.49   5 
 19 McLean, Corey                Eastern Wash             23.49   4 
 20 Webster, Paul                Puget Sound              23.61  11 
 21 Marshall, John               Whitworth                23.64   7 
 22 West, Everett                Puget Sound              23.65   7 
 23 Brenner, Austin              Saint Martin             23.65   6 
 24 House, Cody                  Saint Martin             23.75   8 
 25 Boyle, Ian                   Saint Martin             24.03   8 
 26 Sarmiento, Kennedy           Unattached               24.24   5 
 27 Schmitz, Matthew             Great Falls              24.37   9 
 28 Cobb, Graham                 Puget Sound              24.42  10 
 29 Varner, Elijah               Whitworth                24.46   9 
 30 Lee, Patrick                 Unattached               24.54   8 
 31 Melton, Mark                 Great Falls              24.69   9 
 32 Hall, Brennen                Unattached               24.71  11 
 33 Keeton, Joseph               Saint Martin             25.26  10 
 34 Thie, Conal                  Moscow Track             25.73   8 
 35 Davis, Martell               Spokane CC               25.93   5 
 36 Rudd, Zach                   Lewiston Tra             36.83  10 
 -- Westbrooks, Michael          Puget Sound                DNF   6 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Chambers, Terrance           Washington S             49.11   1 
  2 Hardlund, Alex               Whitworth                50.52   1 
  3 Stuffle, Zion                Lewiston Tra             50.52   2 
  4 Krause, Frank                Saint Martin             50.61   2 
  5 Ference, Lucas               Coastal Trac             51.04   1 
  6 Clark, Trevon                Spokane CC               52.27   3 
  7 Dennis, Sean                 Whitworth                52.54   4 
  8 Boyd, David                  Trinity West             52.65   4 
  9 Legge, Jacob                 Idaho                    52.89   4 
 10 Anthony, Nick                Eastern Wash             53.02   3 
 11 Arndt, Darren                Unattached               53.10   1 
 12 Harrison, Connor             Trinity West             53.35   4 
 13 Wines, Matt                  Puget Sound              53.63   7 
 14 Westbrooks, Michael          Puget Sound              53.74   4 
 15 Hammond, Trenton             Spokane CC               53.82   5 
 16 Detweiler, Todd              Puget Sound              54.05   5 
 17 Dahl, Duane                  Eastern Wash             54.49   3 
 18 Baxter, Mack                 Unattached               54.75   6 
 19 Dvorak, Lance                Lewiston Tra             54.81   7 
 19 Sarmiento, Kennedy           Unattached               54.81   2 
 21 Hayes, Matt                  Spokane CC               55.41   5 
 22 Shaw, Nadden                 Unattached               55.44   6 
 23 Varner, Elijah               Whitworth                55.95   6 
 24 Hall, Brennen                Unattached               57.91   8 
 25 DeWitt, Cole                 Unattached               57.94   8 
 26 Hamman, John                 Saint Martin             58.14   7 
 27 Schaack, Matt                Lewiston Tra             58.51   8 
 28 Forsman, Duncan              Unattached             1:03.42   8 
 
Men 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paul-Morris, Adam            Coastal Trac           1:18.63  
  2 Dong, Chris                  Coastal Trac           1:22.96  
  3 House, Cody                  Saint Martin           1:31.17  
  4 Keeton, Joseph               Saint Martin           1:31.21  
  5 Brenner, Austin              Saint Martin           1:31.73  
  6 Boyle, Ian                   Saint Martin           1:38.69  
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sealby, Jacob                Washington S           1:55.13   1 
  2 Gerling, Blake               Idaho                  1:56.09   1 
  3 Wojtech, John                Central Wash           1:56.51   1 
  4 Bloom, Andrew                Idaho                  1:58.40   1 
  5 Allen, CJ                    Washington S           1:58.76   1 
  6 Scholfield, Daniel           Spokane CC             1:58.88   1 
  7 Hughey, Mitchell             Saint Martin           1:59.24   2 
  8 Middleton, Ian               Idaho                  1:59.54   1 
  9 Cook-Gallardo, Jerry         Moscow Track           2:01.18   2 
 10 Turnbull, Brice              Unattached             2:01.52   2 
 11 MacMurray, Christopher       Whitworth              2:01.65   1 
 12 Howe, Nick                   Idaho                  2:02.47   2 
 13 Sallee, Cody                 Unattached             2:03.15   2 
 14 Martin, Sam                  Unattached             2:03.54   2 
 15 Belanger, Kyle               Idaho                  2:04.53   3 
 16 Barrett, Nehemiah            Lewis-Clark            2:04.89   4 
 17 Pope, Taylor                 Puget Sound            2:05.13   3 
 18 Gaecke, Aaron                Great Falls            2:06.18   3 
 19 Barville, Isaac              Unattached             2:06.32   3 
 20 Soudani, Connor              Whitworth              2:09.35   4 
 21 Stewart, Flynn               Puget Sound            2:09.37   3 
 22 Dressel, Haden               Unattached             2:09.40   4 
 23 Kittle, Chance               Unattached             2:10.13   2 
 24 Peterson, Justin             Central Wash           2:10.32   3 
 25 Slovic, Cameron              Unattached             2:10.58   3 
 26 Williams, Jon                Whitworth              2:10.64   4 
 27 Miranne, Patrick             Unattached             2:12.30   2 
 28 Dennis, Nathan               Unattached             2:12.90   3 
 29 Paulson, Kyle                Unattached             2:14.09   3 
 30 Rudd, Zach                   Lewiston Tra           2:16.47   3 
 31 Miranne, Andrew              Unattached             2:17.48   4 
 32 Page, Dallas                 Unattached             2:20.19   4 
 33 Strobel, Brian               Unattached             2:20.38   4 
 34 Fishburn, Phillip            Unattached             2:23.70   4 
 35 Slater, Kristian             Great Falls            2:29.08   4 
 36 Crumpler, Travis             Unattached             2:29.87   4 
 
Men 1000 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Prajea, Mihai                Trinity West           2:28.66   1 
  2 Neufeld, Levi                Trinity West           2:29.06   1 
  3 White, Declan                Trinity West           2:30.53   1 
  4 De Schiffart, Joel           Trinity West           2:31.28   1 
  5 Marshall, Adam               Trinity West           2:35.66   1 
  6 Hughey, Mitchell             Saint Martin           2:42.16   1 
  7 Sissel, Ty                   Saint Martin           2:44.76   1 
  8 Johnston, Blair              Trinity West           2:45.50   1 
  9 Finney, Jakob                Unattached             2:46.13   2 
 10 Dressel, Haden               Unattached             2:47.61   2 
 11 Roberts, Joseph              Unattached             2:47.82   2 
 12 Barnes, Gavin                Unattached             2:49.56   2 
 13 Landron, Caleb               Unattached             2:49.85   2 
 14 skalstad, zach               Unattached             2:53.34   2 
 15 Lester, Cale                 Unattached             2:53.65   2 
 16 Page, Dallas                 Unattached             2:58.61   2 
 17 Frostad, Ryan                North Centra           2:58.66   2 
 18 Durden, David                Saint Martin           3:07.51   2 
 
Men 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Oser, Austin                 Eastern Wash           4:30.03   1 
  2 Scholfield, Daniel           Spokane CC             4:30.29   1 
  3 Morley, Steve                Unattached             4:30.61   1 
  4 Gutierrez, Rico              Great Falls            4:30.92   1 
  5 Levora, Sam                  Unat-Sandpoi           4:31.89   1 
  6 Barrett, Nehemiah            Lewis-Clark            4:32.93   2 
  7 Turpen, Cayle                Idaho                  4:33.38   1 
  8 Glade, Cameron               Unattached             4:34.77   2 
  9 MacMurray, Christopher       Whitworth              4:35.30   2 
 10 Morgan, Nathan               Saint Martin           4:36.38   2 
 11 Simpson, Alex                Washington S           4:36.51   2 
 12 Fuentes, Antonio             Unattached             4:37.90   1 
 13 Kalbfleisch, Jace            Great Falls            4:38.28   2 
 14 Ferris, Matthew              Whitworth              4:41.37   1 
 15 Black, Christopher           Idaho                  4:41.94   2 
 16 Cook-Gallardo, Jerry         Moscow Track           4:42.11   1 
 17 Kubik, Colin                 Unattached             4:42.29   3 
 18 Gaecke, Aaron                Great Falls            4:43.86   3 
 19 Finney, Jakob                Unattached             4:44.69   1 
 20 Barville, Isaac              Unattached             4:44.93   2 
 21 Torres, Richard              Coastal Trac           4:45.41   1 
 22 Christianson, Brent          Unattached             4:45.63   3 
 23 Markin, James                Puget Sound            4:46.66   2 
 24 Tyree, Sean                  Puget Sound            4:47.97   2 
 25 Morley, Logan                Unattached             4:48.08   3 
 26 Keller, Drew                 Great Falls            4:50.31   2 
 27 Kittle, Chance               Unattached             4:52.28   3 
 28 Paulson, Kyle                Unattached             4:52.80   3 
 29 Slovic, Cameron              Unattached             4:53.24   2 
 30 O'Donnell, Chris             Unattached             4:53.40   3 
 31 Schutt, Sylas                Unattached             4:55.98   4 
 32 Lafferty, Jonathan           Unattached             4:56.80   4 
 33 Hamilton, Ross               Unattached             4:58.30   2 
 34 Fishburn, Phillip            Unattached             4:59.38   4 
 35 Miranne, Patrick             Unattached             5:01.27   4 
 36 Robb, Matt                   Great Falls            5:03.06   4 
 37 Forsman, Duncan              Unattached             5:03.31   3 
 38 Miranne, Andrew              Unattached             5:06.33   3 
 39 Graham, Jacob                Unat-Sandpoi           5:10.47   4 
 40 Keller, Caydon               Great Falls            5:12.67   4 
 41 Orr, Alan                    Unat-Sandpoi           5:17.43   4 
 42 Crumpler, Travis             Unattached             5:17.63   4 
 43 Malone, Jacob                Lewis and Cl           5:21.56   3 
 44 Adewale, Sam                 Unattached             5:29.62   4 
 45 Slater, Kristian             Great Falls            5:50.93   4 
 
Men 3000 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Shaffer, Forrest             Washington S           8:38.51   1 
  2 Bottoms, Stephen             Eastern Wash           8:50.38   1 
  3 Berger, Joe                  Saint Martin           8:55.86   1 
  4 Seekatz, Joshua              Puget Sound            9:05.04   1 
  5 Kalbfleisch, Jace            Great Falls            9:05.56   1 
  6 Taylor, Nik                  Eastern Wash           9:06.73   1 
  7 Morgan, Nathan               Saint Martin           9:08.19   1 
  8 Larson, Skyler               Saint Martin           9:09.27   2 
  9 Deal, Seth                   Lewis-Clark            9:14.70   1 
 10 Klemke, Zeb                  Spokane CC             9:16.16   1 
 11 Frostad, Austin              Eastern Wash           9:20.47   1 
 12 Berry, Colton                Whitworth              9:24.59   1 
 13 Shelman, Josiah              Saint Martin           9:25.41   1 
 14 Higa, Justin                 Puget Sound            9:26.27   2 
 15 Bennett, Jon                 Spokane CC             9:31.37   1 
 16 Schutt, Sylas                Unattached             9:32.26   2 
 17 Santillan, David             Puget Sound            9:36.90   1 
 18 Nelson, Alex                 Saint Martin           9:36.96   2 
 19 Lafferty, Jonathan           Unattached             9:46.76   2 
 20 Dudley, Trent                Whitworth              9:46.76   2 
 21 skalstad, zach               Unattached             9:47.28   2 
 22 Dunford, Matt                Saint Martin           9:50.74   1 
 23 Taylor, Liam                 Unattached             9:59.20   2 
 24 Langtry, Andrew              Puget Sound           10:00.89   2 
 25 Knight, Hank                 Unattached            10:02.54   2 
 26 Robb, Matt                   Great Falls           10:04.31   2 
 27 Keller, Caydon               Great Falls           10:12.91   2 
 28 Miller, Ben                  North Centra          10:23.58   2 
 29 McKay, Brady                 Unattached            10:29.90   2 
 30 Jones, Mica                  Unattached            10:41.78   2 
 31 Connelly, Cameron            North Centra          10:44.31   2 
 -- Gonzales, Andrew             Washington S               DNF   1 
 -- Johnsen, Connor              Washington S               DNF   2 
 -- Gutierrez, Rico              Great Falls                DNF   1 
 -- Morton, Marshall             North Centra               DNF   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sims, Josiah                 Washington S              8.26   1 
  2 Zmuda, Daniel                Washington S              8.43   1 
  3 Walden, Aric                 Spokane CC                8.44   1 
  4 Sternen, Bernari             Central Wash              8.47   1 
  5 Markham, Ian                 Washington S              8.55   2 
  6 Hoff, Jonathan               Whitworth                 8.63   2 
  7 McIntosh, Max                Idaho                     8.73   2 
  8 Stuffle, Zion                Lewiston Tra              8.79   2 
  9 Durden, David                Saint Martin              8.87   4 
 10 Venema, Andrew               Central Wash              8.91   1 
 11 Hammond, Trenton             Spokane CC                8.97   3 
 12 Schumaker, Wade              Idaho                     9.01   3 
 13 Gonter, Chade                Unattached                9.04   4 
 14 Marianno, Keenan             Whitworth                 9.12   3 
 15 Sissel, Ty                   Saint Martin              9.19   3 
 16 Hernandez, Cale              Trinity West              9.27   3 
 17 Schmidt, Kale                Lewis-Clark               9.47   4 
 18 Floyd, Parker                Spokane CC                9.68   4 
 19 Baxter, Mack                 Unattached               10.10   4 
 20 Robles, Zal                  Puget Sound              10.43   4 
 21 Davis, Martell               Spokane CC               11.76   3 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Trinity Western  'A'                                3:20.89   1 
     1) George, Nathan                  2) Linde, James                   
     3) Innes, Calum                    4) Prajea, Mihai                  
  2 Washington St.  'A'                                 3:21.80   1 
     1) McBride, Andre                  2) Chambers, Terrance             
     3) Farmer, Kyle                    4) Olobia, Alex                   
  3 Trinity Western  'B'                                3:30.88   1 
     1) Ayin, Nicholas                  2) Humphrey, Stephen              
     3) Boyd, David                     4) Harrison, Connor               
  4 Spokane CC  'A'                                     3:31.64   1 
     1) Clark, Trevon                   2) Hammond, Trenton               
     3) Ohl, Micah                      4) Sullivan, Tyler                
  5 Central Washington  'A'                             3:33.38   2 
     1) Sternen, Bernari                2) Peterson, Justin               
     3) McKinney, Kent                  4) Wojtech, John                  
  6 Lewiston Track and Field Club  'A'                  3:39.65   2 
     1) Dvorak, Lance                   2) Stuffle, Keith                 
     3) Rudd, Zach                      4) Stuffle, Zion                  
  7 Puget Sound  'A'                                    3:39.78   2 
     1) Braithwaite, Cameron            2) Detweiler, Todd                
     3) Tyree, Sean                     4) Cerne, Joe                     
  8 Puget Sound  'B'                                    3:47.05   2 
     1) Westbrooks, Michael             2) Wines, Matt                    
     3) Pope, Taylor                    4) Stewart, Flynn                 
  9 Puget Sound  'C'                                    3:48.09   2 
     1) Markin, James                   2) Seekatz, Joshua                
     3) Higa, Justin                    4) Santillan, David               
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Haag, Mitchell               Unattached               2.00m    6-06.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 
        P    P    P    P    P    P  XXO  XXO  XXX 
  2 Rexus, Brendan               Unattached               1.95m    6-04.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  3 McGill, Lucas                Whitworth               J1.95m    6-04.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 
        P    P    P   XO    O   XO   XO  XXX 
  4 Bonner, Kurtis               Unattached               1.85m    6-00.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    O    O    O    O  XXX 
  4 Marianno, Keenan             Whitworth                1.85m    6-00.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    P    P    O    O  XXX 
  6 Hayes, Matt                  Spokane CC              J1.85m    6-00.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    P    O   XO  XXO  XXX 
  6 Lovitz, David                Puget Sound             J1.85m    6-00.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        O    O   XO    O  XXO  XXX 
  8 Floyd, Parker                Spokane CC              J1.85m    6-00.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    P   XO   XO  XXO  XXX 
  9 Morgan, Andrew               Eastern Wash             1.80m    5-10.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        P    P    P    O  XXX 
 10 Schmidt, Kale                Lewis-Clark             J1.80m    5-10.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        P    P    O   XO  XXX 
 11 Bueno, Chris                 Puget Sound              1.75m    5-08.75 
     1.65 1.70 1.75 1.80 
      XXO    O   XO  XXX 
 12 Cerne, Joe                   Puget Sound              1.70m    5-07.00 
     1.65 1.70 1.75 
       XO    O  XXX 
 -- Meikle, Ethan                Central Wash                NH            
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        P    P    P    P  XXX 
 -- Blanton, Amari               Saint Martin                NH            
     1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    P    P  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dunford, Nathan              Trinity West             4.70m   15-05.00 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.85 
        P    P    P    P    P    P    P   XO  XXX 
  2 Green, Joseph                Whitworth               J4.70m   15-05.00 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 4.70 4.85 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXO  XXX 
  3 Sinclair, Jamie              Trinity West             4.40m   14-05.25 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55 
        P    P    P    P    P  XXO  XXX 
  4 Neumann, Blase               Spokane CC               4.25m   13-11.25 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 
        P    P    P    P    O  XXX 
  5 Keeton, Joseph               Saint Martin            J4.25m   13-11.25 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 
        P    P    P    P   XO  XXX 
  6 Lewis, Anden                 Washington S             4.10m   13-05.25 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    O  XXO  XXX 
  7 Kleven, Everett              Whitworth               J4.10m   13-05.25 
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P   XO  XXO  XXX 
  8 Schmitz, Matthew             Great Falls              3.95m   12-11.50 
     3.65 3.80 3.95 4.10 
        P    O  XXO  XXX 
  9 Miller, Josh                 Unattached              J3.95m   12-11.50 
     3.65 3.80 3.95 4.10 
        O  XXO  XXO  XXX 
 10 Hankins, Matt                Saint Martin             3.80m   12-05.50 
     3.65 3.80 3.95 
        O    O  XXX 
 11 Braithwaite, Cameron         Puget Sound             J3.80m   12-05.50 
     3.65 3.80 3.95 
       XO    O  XXX 
 12 Algeier, Brendon             Unattached              J3.80m   12-05.50 
     3.65 3.80 3.95 
        O   XO  XXX 
 13 Cerne, Joe                   Puget Sound             J3.80m   12-05.50 
     3.65 3.80 3.95 
       XO   XO  XXX 
 14 Lilly, Ed                    Puget Sound              3.65m   11-11.75 
     3.65 3.80 
       XO  XXX 
 -- Powell, Jaymes               Unat-Spokane                NH            
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    P    P    X 
 -- Durden, David                Saint Martin                NH            
     3.65 
      XXX 
 -- Jones, Craig                 Spokane CC                  NH            
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    P    P  XXX 
 -- Schmidt, Kale                Lewis-Clark                 NH            
     3.65 
      XXX 
 -- Phillips, Jesse              Trinity West                NH            
     3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 
        P    P    P    P  XXX 
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lorentz, Jason               Unattached               6.97m   22-10.50 
      FOUL  6.73m  6.97m  FOUL  FOUL  6.72m
  2 Linde, James                 Trinity West             6.90m   22-07.75 
      FOUL  ND  6.68m  FOUL  6.90m  6.79m
  3 Schmidt, Kale                Lewis-Clark              6.73m   22-01.00 
      6.73m  6.39m  PASS  PASS  PASS  PASS
  4 Plummer, Luke                Central Wash             6.70m   21-11.75 
      6.34m  6.70m  6.52m  6.47m  6.12m  FOUL
  5 Bennett, Tyler               Idaho                    6.52m   21-04.75 
      5.90m  6.39m  FOUL  FOUL  6.38m  6.52m
  6 Humphrey, Stephen            Trinity West             6.49m   21-03.50 
      FOUL  6.49m  6.43m  PASS  PASS  PASS
  7 Braithwaite, Cameron         Puget Sound              6.29m   20-07.75 
      6.04m  6.29m  FOUL  FOUL  6.25m  6.14m
  8 Tullos, Alex                 Spokane CC               6.23m   20-05.25 
      6.23m  ND  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Kelso, Dylan                 Trinity West             6.22m   20-05.00 
      FOUL  6.22m  6.19m           
 10 Hoff, Jonathan               Whitworth                6.02m   19-09.00 
      FOUL  FOUL  6.02m           
 11 Hernandez, Cale              Trinity West             5.98m   19-07.50 
      5.98m  ND  5.89m           
 12 Holland, Michael             Saint Martin             5.87m   19-03.25 
      5.87m  PASS  PASS           
 13 Guinn, Tyler                 Whitworth                5.83m   19-01.50 
      5.59m  5.83m  5.78m           
 13 Nystrom, Evan                Unattached               5.83m   19-01.50 
      5.83m  5.73m  FOUL           
 15 Osborne, Jonathan            Unattached               5.76m   18-10.75 
      5.76m  5.63m  5.57m           
 16 Wahl, Collin                 Great Falls              5.69m   18-08.00 
      5.69m  5.47m  5.27m           
 17 Blanton, Amari               Saint Martin             5.68m   18-07.75 
      FOUL  4.98m  5.68m           
 18 Durden, David                Saint Martin             5.58m   18-03.75 
      5.16m  5.45m  5.58m           
 19 Williams, Jon                Whitworth                5.54m   18-02.25 
      5.54m  5.33m  5.15m           
 20 Sissel, Ty                   Saint Martin             5.45m   17-10.75 
      5.45m  5.02m  5.26m           
 -- Rice, Kody                   Unattached                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Carroll, Arphaxad            Idaho                   14.05m   46-01.25 
      FOUL  14.01m  FOUL  13.63m  13.69m  14.05m
  2 Panchol, Emmanuel            Idaho                   13.81m   45-03.75 
      FOUL  13.54m  13.81m           
  3 Peterson, Justin             Central Wash            12.69m   41-07.75 
      12.40m  12.69m  12.63m           
  4 Rice, Kody                   Unattached              12.52m   41-01.00 
      12.37m  FOUL  12.52m  12.45m  12.41m  ND
  5 Osborne, Jonathan            Unattached              12.17m   39-11.25 
      11.95m  11.49m  11.07m  11.79m  11.99m  12.17m
  6 Wahl, Collin                 Great Falls             11.60m   38-00.75 
      11.52m  11.29m  11.60m  11.19m  10.64m  11.08m
  7 Morgan, Andrew               Eastern Wash            11.29m   37-00.50 
      11.03m  10.47m  10.77m  11.25m  11.02m  11.29m
  8 DeWitt, Cole                 Unattached              11.07m   36-04.00 
      FOUL  10.60m  11.07m  FOUL  FOUL  PASS
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Levkiv, Andrey               Idaho                   16.43m   53-11.00 
      FOUL  16.43m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  2 Buchanan, Jon                Eastern Wash            16.42m   53-10.50 
      FOUL  16.18m  FOUL  FOUL  16.42m  FOUL
  3 Charles, Joseph              Vandal Track Clu        16.29m   53-05.50 
      14.50m  16.29m  FOUL  13.13m  FOUL  FOUL
  4 Thompson, Buck               Texas-Tyler             16.28m   53-05.00 
      15.33m  15.79m  15.98m  16.28m  FOUL  15.95m
  5 Babbitt, Zayne               Missoula Hel            15.97m   52-04.75 
      14.55m  FOUL  FOUL  15.41m  15.97m  14.67m
  6 Stanley, Kevin               Central Wash            15.22m   49-11.25 
      14.96m  14.73m  14.53m  14.24m  15.22m  FOUL
  7 Holmstrom, Eric              Central Wash            15.17m   49-09.25 
      15.17m  FOUL  14.62m  FOUL  14.35m  FOUL
  8 Medina, Juan                 Idaho                   14.98m   49-01.75 
      14.54m  14.98m  13.76m  FOUL  FOUL  14.14m
  9 Bates, Durran                Spokane CC              14.74m   48-04.50 
      13.94m  FOUL  14.74m  13.98m  14.66m  FOUL
 10 Lindsley, Drew               Grangeville             14.73m   48-04.00 
      FOUL  FOUL  13.70m  FOUL  14.32m  14.73m
 11 Martin, Troy                 Central Wash            14.50m   47-07.00 
      14.50m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 12 Homer, Zac                   Idaho                   13.98m   45-10.50 
      13.98m  13.95m  13.93m           
 13 Ames, Zach                   Spokane CC              13.21m   43-04.25 
      12.88m  13.21m  FOUL           
 14 Henry, Jacob                 Great Falls             12.96m   42-06.25 
      12.69m  12.63m  12.96m           
 15 Breaux, Chandler             Puget Sound             12.83m   42-01.25 
      12.45m  12.83m  12.70m           
 16 Garton, Reilyn               Puget Sound             12.64m   41-05.75 
      11.94m  12.64m  12.47m           
 17 Wilkens, Mitch               Saint Martin            12.59m   41-03.75 
      FOUL  12.59m  12.25m           
 18 Buck, Shawn                  Spokane CC              12.07m   39-07.25 
      12.07m  FOUL  11.77m           
 19 Saker, Naji                  Whitworth               11.52m   37-09.50 
      FOUL  11.52m  FOUL           
 20 Leitis, Lukas                Seattle Hamm            11.29m   37-00.50 
      FOUL  10.92m  11.21m  10.07m  11.29m  11.12m
 21 Schmidt, Kale                Lewis-Clark             11.02m   36-02.00 
      10.74m  11.02m  10.57m           
 22 Alvaro, Ralph                Trinity West            10.86m   35-07.75 
      10.41m  FOUL  10.86m           
 23 Williams, Jon                Whitworth               10.41m   34-02.00 
      10.22m  9.83m  10.41m           
 24 Hernandez, Cale              Trinity West            10.24m   33-07.25 
      10.05m  10.24m  FOUL           
 25 Thompson, Drew               Idaho                    9.78m   32-01.00 
      9.78m  9.58m  9.61m           
 26 Humphrey, Stephen            Trinity West             9.63m   31-07.25 
      9.63m  8.43m  9.41m           
 27 Hall, Garrett                Unattached               9.21m   30-02.75 
      8.48m  8.31m  8.73m  9.18m  9.21m  8.86m
 -- Carlson, Kolton              Whitworth                 FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ellis, Joseph                Seattle Hamm            21.12m   69-03.50 
      20.05m  21.12m  20.66m  20.80m  FOUL  20.36m
  2 Mathews, George              Seattle Mast            18.96m   62-02.50 
      18.71m  18.18m  18.96m  FOUL  18.11m  18.30m
  3 Stanley, Kevin               Central Wash            18.05m   59-02.75 
      14.95m  16.99m  18.05m  16.77m  17.81m  17.88m
  4 Buchanan, Jon                Eastern Wash            17.93m   58-10.00 
      17.23m  17.68m  17.93m  FOUL  17.60m  17.87m
  5 Rothwell, Kyle               Idaho                   17.57m   57-07.75 
      17.57m  FOUL  FOUL  17.45m  FOUL  FOUL
  6 Pickett, Travis              Washington S            17.54m   57-06.50 
      15.97m  16.43m  17.01m  16.88m  16.54m  17.54m
  7 Stonestreet, Chris           Unattached              17.06m   55-11.75 
      17.06m  FOUL  16.88m  16.48m  FOUL  16.53m
  8 Trumbauer, Zach              Idaho                   16.83m   55-02.75 
      16.83m  FOUL  16.29m  16.34m  16.20m  16.49m
  9 Holmstrom, Eric              Central Wash            15.41m   50-06.75 
      14.58m  15.41m  FOUL  15.17m  15.41m  FOUL
 10 Wardell, Sam                 Washington S            14.82m   48-07.50 
      13.53m  FOUL  14.35m  13.48m  FOUL  14.82m
 11 Martin, Troy                 Central Wash            14.33m   47-00.25 
      FOUL  FOUL  14.33m           
 12 Wilkens, Mitch               Saint Martin            14.18m   46-06.25 
      FOUL  14.18m  FOUL           
 13 Taylor, Alex                 Idaho                   13.71m   44-11.75 
      FOUL  13.71m  FOUL           
 14 Henry, Jacob                 Great Falls             13.51m   44-04.00 
      12.32m  12.80m  13.51m           
 15 Wardian, Hunter              Unattached              13.41m   44-00.00 
      13.41m  13.34m  12.32m  FOUL  FOUL  FOUL
 16 Wollan, Jackson              Unattached              12.90m   42-04.00 
      11.14m  FOUL  12.90m  12.50m  11.10m  FOUL
 17 Medina, Juan                 Idaho                   12.86m   42-02.25 
      12.86m  FOUL  11.11m           
 18 Fualefau, Vincent            Saint Martin            12.69m   41-07.75 
      FOUL  12.69m  FOUL           
 19 Buck, Shawn                  Spokane CC              12.58m   41-03.25 
      12.58m  12.20m  10.71m           
 20 Ames, Zach                   Spokane CC              12.23m   40-01.50 
      10.46m  12.23m  FOUL           
 21 Leitis, Lukas                Seattle Hamm            11.17m   36-07.75 
      11.08m  FOUL  11.17m  FOUL  FOUL  FOUL
 22 Wells, Kyle                  Unattached              10.29m   33-09.25 
      FOUL  6.39m  FOUL  10.29m  8.65m  8.56m
 23 Alvaro, Ralph                Trinity West             9.25m   30-04.25 
      FOUL  9.25m  8.99m           
 -- Charles, Joseph              Vandal Track Clu          FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
Vandal Xtra
United Dairymen of Idaho
Member Login
Learn More
Enjoy PREMIUM access
and LIVE events!
More on GoVandals.com
VANDAL POINTS
Learn More!
SHOP TO SUPPORT UI
CAMPS
Vandal Camps
Learn from the Best!
Idaho Visitors Center
CNS
Uploaded Ad
Sun Belt
Idaho Sports Properties