Football Season Tickets 2014

Licensed to South Plains Area Track Officials, Inc. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2012 08:05 PM
              2012 Vandal Outdoor Jamboree - 5/4/2012 to 5/5/2012              
                                 Moscow, Idaho                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Rothwell, Kyle               Idaho                   58.03m     190-05 
      57.73m  FOUL  58.03m  FOUL  55.18m  FOUL
  2 Nielsen, Zach                Eastern Wash            54.92m     180-02 
      53.27m  54.03m  53.36m  54.92m  FOUL  54.50m
  3 Alanssim, Jamie              Eastern Wash            52.08m     170-10 
      FOUL  52.08m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Shea, Keegan                 Whitworth               51.48m     168-11 
      51.48m  50.97m  49.63m  FOUL  49.09m  FOUL
  5 Buchanan, Jon                Eastern Wash            50.78m     166-07 
      49.65m  48.72m  50.78m  48.95m  49.83m  49.17m
  6 Aley, Richard                Whitworth               50.58m     165-11 
      43.85m  47.79m  50.58m  50.45m  49.38m  50.48m
  7 Charles, Joseph              Idaho                   46.97m     154-01 
      46.72m  46.97m  FOUL  FOUL  FOUL  45.97m
  8 Campbell, Chris              Unattached              46.56m     152-09 
      FOUL  46.56m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  9 Trumbauer, Zach              Idaho                   46.32m     152-00 
      45.89m  46.13m  46.03m  FOUL  45.85m  46.32m
 10 Levkiv, Andrey               Idaho                   43.94m     144-02 
      FOUL  43.94m  FOUL          
 
Event 2  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Midles, Gabby                Idaho                   54.14m     177-07 
      54.14m  54.12m  FOUL  53.12m  FOUL  53.51m
  2 Nutsch, Sarah                Idaho                   50.76m     166-06 
      50.76m  FOUL  49.99m  49.61m  48.16m  FOUL
  3 Stray, Jasmine               Eastern Wash            46.08m     151-02 
      46.08m  43.77m  44.73m  FOUL  43.94m  44.01m
  4 Meyers, Molly                Idaho                   41.79m     137-01 
      38.64m  39.36m  41.79m  40.09m  39.86m  39.96m
  5 Bingham, Mari                Eastern Wash            38.94m     127-09 
      FOUL  FOUL  37.56m  38.94m  FOUL  37.71m
  6 Keefe, Marissa               Eastern Wash            36.39m     119-05 
      36.39m  34.18m  36.20m  35.71m  32.66m  32.85m
  7 Wilfong, Alaena              Unattached              35.29m     115-09 
      33.67m  29.97m  FOUL  32.92m  35.29m  FOUL
 
Event 3  Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marshall, Mike               Idaho                   70.26m     230-06 
      63.09m  63.71m  64.71m  66.55m  70.26m  67.01m
  2 Svazs, Ugis                  Idaho                   66.23m     217-03 
      61.81m  64.43m  FOUL  64.87m  66.23m  63.48m
  3 Ingman, Joseph               Whitworth               57.18m     187-07 
      53.62m  57.18m  FOUL  FOUL  51.40m  57.18m
  4 McCormack, John              Whitworth               55.83m     183-02 
      54.48m  54.05m  FOUL  55.83m  53.48m  FOUL
  5 Wright, Chase                Whitworth               52.21m     171-03 
      40.28m  51.31m  48.82m  52.21m  FOUL  51.79m
  6 Ingman, John                 Whitworth               50.31m     165-01 
      49.50m  47.72m  49.88m  50.31m  FOUL  47.57m
  7 Blaser, Andrew               Idaho                   40.95m     134-04 
      40.14m  40.95m  40.54m  FOUL  FOUL  32.84m
  8 Meyer, Jake                  Lewis-Clark             38.69m     126-11 
      38.69m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 4  Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Adamko, Anna                 Washington S            44.85m     147-02 
      41.78m  41.75m  44.85m  38.51m  41.07m  39.71m
  2 Hocketstaller, Johanna       Idaho                   43.23m     141-10 
      FOUL  38.37m  FOUL  FOUL  FOUL  43.23m
  3 Ward, Celena                 Washington S            42.73m     140-02 
      41.63m  39.98m  42.30m  39.57m  41.65m  42.73m
  4 Rouse, Ellen                 Idaho                   42.08m     138-01 
      41.49m  40.96m  42.08m  41.25m  FOUL  39.58m
  5 Onosko, Jaclyn               Washington S            37.85m     124-02 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  37.85m  FOUL
  6 Walker, Taylor               Eastern Wash            33.21m     108-11 
      FOUL  FOUL  30.96m  33.21m  FOUL  FOUL
  7 Rogers, Brittney             Lewis-Clark             32.24m     105-09 
      26.22m  28.61m  30.74m  32.24m  31.05m  FOUL
  8 Keefe, Marissa               Eastern Wash            28.56m      93-08 
      25.85m  28.56m  24.87m  24.49m  FOUL  25.84m
  9 Eggert, Reba                 Idaho                   21.94m      72-00 
      FOUL  FOUL  FOUL  21.94m  FOUL  21.53m
 
Event 5  Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Comito, Carter               Whitworth               56.44m     185-02 
      FOUL  55.57m  56.44m  FOUL  FOUL  55.40m
  2 Cunningham, Donavon          Idaho                   49.02m     160-10 
      48.18m  44.80m  FOUL  FOUL  49.02m  47.60m
  3 Charles, Joseph              Idaho                   47.20m     154-10 
      FOUL  47.20m  44.58m  FOUL  FOUL  43.58m
  4 Levkiv, Andrey               Idaho                   45.69m     149-11 
      45.68m  41.28m  FOUL  45.69m  41.89m  44.88m
  5 Rothwell, Kyle               Idaho                   45.08m     147-11 
      37.09m  42.62m  FOUL  FOUL  43.98m  45.08m
  6 Buchanan, Jon                Eastern Wash            43.53m     142-10 
      FOUL  42.37m  FOUL  42.81m  43.53m  42.59m
 
Event 6  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chaney, Erica                Unattached              50.62m     166-01 
      45.95m  49.15m  FOUL  FOUL  FOUL  50.62m
  2 Leonard, Kristine            Idaho                   47.83m     156-11 
      45.43m  47.83m  46.60m  47.15m  FOUL  44.06m
  3 Hocketstaller, Johanna       Idaho                   44.76m     146-10 
      41.45m  44.76m  43.42m  42.63m  FOUL  43.15m
  4 Bingham, Mari                Eastern Wash            44.67m     146-07 
      39.09m  42.09m  FOUL  FOUL  40.72m  44.67m
  5 Tauvela, Nia                 Unattached              43.02m     141-02 
      39.57m  38.41m  41.68m  43.02m  40.92m  FOUL
  6 Romey, Morgan                Unattached              40.14m     131-08 
      FOUL  40.14m  38.69m  37.78m  34.65m  FOUL
  7 Neuenschwander, Elke         Whitworth               39.50m     129-07 
      FOUL  36.29m  37.23m  39.50m  33.89m  37.28m
  8 Wilfong, Alaena              Unattached              33.17m     108-10 
      33.05m  32.92m  27.68m  FOUL  31.38m  33.17m
 
Event 7  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Comito, Carter               Whitworth               16.70m   54-09.50 
      16.20m  FOUL  FOUL  16.32m  16.70m  FOUL
  2 Charles, Joseph              Idaho                   16.20m   53-01.75 
      15.89m  FOUL  15.85m  FOUL  16.20m  FOUL
  3 Levkiv, Andrey               Idaho                   15.86m   52-00.50 
      14.99m  FOUL  15.57m  15.57m  15.86m  FOUL
  4 Wardell, Matt                Unattached              15.49m   50-10.00 
      15.49m  15.12m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Rothwell, Kyle               Idaho                   14.33m   47-00.25 
      FOUL  FOUL  14.33m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Wright, Samuel               Whitworth               14.30m   46-11.00 
      FOUL  13.78m  14.30m  14.13m  FOUL  FOUL
 
Event 8  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chaney, Erica                Unattached              15.61m   51-02.75 
      FOUL  15.04m  15.29m  15.61m  15.26m  FOUL
  2 Leonard, Kristine            Idaho                   14.61m   47-11.25 
      14.26m  14.61m  14.54m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Romey, Morgan                Unattached              13.79m   45-03.00 
      12.69m  FOUL  13.79m  FOUL  13.68m  13.19m
  4 Barnett, Mary                Washington S            13.46m   44-02.00 
      FOUL  12.95m  FOUL  FOUL  12.91m  13.46m
  5 Meyers, Molly                Idaho                   12.77m   41-10.75 
      11.77m  11.88m  FOUL  11.73m  FOUL  12.77m
 
Event 9  Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lorentz, Jason               Idaho                    6.81m   2.0  22-04.25 
     FOUL      6.81m(2.0) FOUL      FOUL      6.58m(2.8) FOUL     
  2 Hoff, Jonathan               Whitworth                6.70m   2.8  21-11.75 
     FOUL      6.48m(2.0) FOUL      6.60m(2.0) FOUL      6.70m(2.8)
  3 Benedictus, PJ               Washington S             6.48m   2.0  21-03.25 
     6.20m(2.0) FOUL      FOUL      6.48m(2.0) FOUL      FOUL     
 
Event 10  Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Timmers, Zoe                 Unattached               5.11m   NWI  16-09.25 
     FOUL      4.99m(2.0) 4.90m(2.0) FOUL      5.04m(2.8) 5.11m(NWI)
 -- Covington, Alyssa            Idaho                     FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 11  Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Scott-Ellis, Stephan         Washington S            15.45m   2.6  50-08.25 
     13.62m(1.8) 14.20m(2.0) 14.57m(2.0) 15.23m(2.0) 15.45m(2.6) PASS     
  2 Jones, Rendel                Idaho                   13.95m   2.0  45-09.25 
     13.44m(2.0) 13.52m(2.0) FOUL      13.95m(2.0) 13.65m(1.8) 13.60m(2.4)
  3 Winant, Shannon              Whitworth               13.25m   1.5  43-05.75 
     FOUL      13.25m(1.5) FOUL      FOUL      13.20m(2.2) FOUL     
 
Event 12  Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Lauran              Washington S            12.26m   3.0  40-02.75 
     FOUL      11.93m(2.5) 12.26m(3.0) FOUL      11.53m(3.0) 12.26m(3.0)
  2 Warren, Kayla                Washington S            11.86m   3.2  38-11.00 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      11.86m(3.2) FOUL     
 
Event 14  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 VanZanten, Ross              Washington S             2.06m    6-09.00 
     1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        P    P    O   XO  XXO  XXX 
  1 Swartz, Shawn                Washington S             2.06m    6-09.00 
     1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        P    P    P   XO  XXO  XXX 
  3 Bennett, Tyler               Idaho                    1.86m    6-01.25 
     1.86 1.91 
        O  XXX 
  4 Schultz, Grant               Washington S            J1.86m    6-01.25 
     1.86 1.91 
      XXO  XXX 
 
Event 15  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Watts, Dylan                 Idaho                    4.92m   16-01.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 5.02 
        P    P    O    O  XXX 
  2 Sullivan, Matt               Idaho                   J4.92m   16-01.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 5.02 
        P    P    O   XO  XXX 
  3 Brenteson, John              Washington S             4.77m   15-07.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 
        P    P    O  XXX 
  4 Blaser, Andrew               Idaho                   J4.77m   15-07.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 
        P    O  XXO  XXX 
  5 Stearns, Nick                Eastern Wash             4.62m   15-01.75 
     4.47 4.62 4.77 
        O  XXO   XX 
 
Event 16  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marovic, Ksenija             Washington S             3.73m   12-02.75 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 3.88 
        P    P    P    O   XO    O  XXX 
  2 Taylor, Robin                Eastern Wash             3.58m   11-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 
        P    P    P    P    O  XXX 
  3 Hall, Chloe                  Unattached               3.43m   11-03.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 
        P    P  XXO    O  XXX 
  4 Troyer, Amber                Eastern Wash             3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O    O  XXX 
  5 Andrada, Samantha            Washington S            J3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O   XO  XXX 
  6 Dunning, Morgan              Idaho                   J3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O  XXO  XXX 
 -- Monterola, Keisa             Eastern Wash                NH            
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 3.88 4.03 
        P    P    P    P    P    P    P  XXX 
 -- Bueno, Kelsey                Washington S                NH            
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 
        P    P    P    P  XXX 
 -- Hemenway, Sara               Idaho                       NH            
     2.98 
      XXX 
 
Event 17  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fall, Nathan                 Eastern Wash          10:17.39  
 
Event 20  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Idaho  'A'                                            48.50  
     1) Blackwood, Mercedes             2) Cooper, Allee                  
     3) Goode, Emma                     4) Jacka, Kelly                   
 
Event 22  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mahoney, Katie               Unattached             4:55.92  
  2 Klettke, Kelsey              Lewis-Clark            4:57.21  
  3 Johnson, Jessi               Eastern Wash           5:21.53  
  4 Moon, Danielle               Eastern Wash           5:28.39  
  5 Brewington, Lauren           Eastern Wash           5:31.10  
 
Event 23  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blaser, Andrew               Idaho                    14.19   3.5 
  2 Gerling, Garrett             Washington S             14.82   3.5 
  3 Villines, Jesse              Idaho                    15.43   3.5 
  4 Stearns, Nick                Eastern Wash             15.88   3.5 
 
Event 24  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Whyte, Angela                Vandal TC                12.84   4.0 
  2 Gordon, Christie             Unattached               13.29   4.0 
  3 Ankton, Falesha              Unattached               13.41   4.0 
  4 Clem, Morgan                 Washington S             14.37   4.0 
  5 Rowland, Cait                Idaho                    14.74   4.0 
  6 Eggert, Reba                 Idaho                    17.92   4.0 
 
Event 25  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Green, Collin                Eastern Wash             50.65  
  2 Tylor, Kyle                  Idaho                    51.46  
  3 Meinburg, Spencer            Idaho                    52.18  
 
Event 26  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DeHart, Holly                Washington S             59.14  
  2 Downey, Kelly                Eastern Wash           1:03.25  
 
Event 27  Men 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Michener, Sam                Vandal TC                10.90   2.5 
  2 Villines, Jesse              Idaho                    11.61   2.5 
 
Event 28  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Cindy              Washington S             11.77   4.0 
  2 James, Chanel                Washington S             11.86   4.0 
  3 Cooper, Allee                Idaho                    12.32   4.0 
  4 Watley, Briauna              Washington S             12.39   4.0 
  5 Blackwood, Mercedes          Idaho                    12.40   4.0 
  6 Williams, Ariel              Unattached               14.63   4.0 
 
Event 29  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Nick                  Washington S           1:56.89  
  2 Dalton, Josh                 Unattached             1:57.03  
  3 Pettit, Tim                  Eastern Wash           1:59.29  
  4 Olivas, Quin                 Eastern Wash           2:00.56  
  5 Turpen, Cayle                Idaho                  2:01.51  
  6 Geiger, Markus               Idaho                  2:01.75  
  7 Robinson, Matt               Idaho                  2:08.58  
 
Event 30  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schaffer, Lauren             Unattached             2:18.65  
  2 Mahoney, Katie               Unattached             2:25.18  
  3 Gladfelter, Jamie            Eastern Wash           2:43.35  
 
Event 31  Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blackwell, Armon             Eastern Wash             55.55  
  2 Bunch, Adam                  Idaho                    58.01  
  3 Blount, Andrew               Eastern Wash             59.47  
  4 Villines, Jesse              Idaho                    59.85  
 
Event 32  Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Allen, Erin                  Washington S           1:03.75  
  2 Sanford, Martha              Eastern Wash           1:07.83  
  3 Rowland, Cait                Idaho                  1:09.07  
  4 Bravo-Flores, Katherine      Eastern Wash           1:09.14  
 
Event 33  Men 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blanshan, Brett              Washington S             21.60   2.2 
  2 Ayesu-Attah, Ben             Idaho                    22.07   2.2 
  3 Michener, Sam                Vandal TC                24.46   2.2 
 
Event 34  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Whyte, Angela                Vandal TC                23.95   3.6 
  2 James, Chanel                Washington S             24.48   3.6 
  3 Watley, Briauna              Washington S             24.96   3.6 
  4 Goode, Emma                  Idaho                    25.18   3.6 
  5 Williams, Bri                Unattached               29.01   3.6 
 
Event 36  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 MacPherson, Ailene           Idaho                 20:10.02  
  2 Thomas, Cortney              Unattached            20:35.78  
  3 Green, Amber                 Unattached            20:51.33  
Vandal Xtra
United Dairymen of Idaho
Member Login
Learn More
Enjoy PREMIUM access
and LIVE events!
More on GoVandals.com
VANDAL POINTS
Learn More!
SHOP TO SUPPORT UI
CAMPS
Vandal Camps
Learn from the Best!
Idaho Visitors Center
CNS
Uploaded Ad
Sun Belt
Idaho Sports Properties